Beton architektoniczny – dekoracyjna odmiana o wielu możliwościach

Beton to jeden z najbardziej znanych materiałów budowlanych. Istnieją różne jego odmiany, w tym dekoracyjna, która poza estetyką jest w stanie zaoferować właściwości niezbędne w branży budowlanej, a dokładniej mówiąc w dziedzinie wykończeń. Dekoracyjna odmiana od konstrukcyjnej różni się głównie jednym składnikiem – typem zawartego w niej cementu. Jaki to cement i jakie właściwości oferuje typ betonu spotykany także pod nazwami fasadowego i elewacyjnego?

Beton to jeden z najbardziej znanych materiałów budowlanych. Istnieją różne jego odmiany, w tym dekoracyjna, która poza estetyką jest w stanie zaoferować właściwości niezbędne w branży budowlanej, a dokładniej mówiąc w dziedzinie wykończeń.

Dekoracyjna odmiana od konstrukcyjnej różni się głównie jednym składnikiem – typem zawartego w niej cementu. Jaki to cement i jakie właściwości oferuje typ betonu spotykany także pod nazwami fasadowego i elewacyjnego?

Beton architektoniczny – odmiana trwała i estetyczna

W betonie architektonicznym, czyli dekoracyjnym, dostępne są te same podstawowe składniki, co w odmianie konstrukcyjnej. Jest tu zatem woda, kruszywo i cement, z tym że typ hutniczy. To za jego sprawą architektoniczna odmiana zyskuje na ciekawej estetyce, jednocześnie nie brakuje jej pożądanych w wykończeniówce właściwości.

Poza wspomnianymi składnikami do mieszanki betonowej dekoracyjnej dodawane są m.in. upłynniacze i plastyfikatory, a także naturalne barwniki. Pierwsze dwa składniki decydują o związaniu mniejszej ilości wody, elastyczności surowca i jego podatności na formowanie. Barwniki zaś oznaczają możliwość uzyskania rozmaitych kolorów. Dzięki takiemu składowi i odpowiednio przygotowanej mieszance powstają płyty z betonu architektonicznego, które można wykorzystać zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz obiektów.

Najważniejsze właściwości

Płyty z betonu architektonicznego są niezwykle trwałe. Cecha ta sprawdza się, gdy zapada decyzja o ich zastosowaniu w warunkach zewnętrznych, np. jako okładzin elewacyjnych. Można liczyć na odporność na działanie czynników atmosferycznych – niskich i wysokich temperatur, promieniowania UV, wilgoci, a także pochodzących ze środowiska zanieczyszczeń.

Tak zastosowane płyty są w stanie przetrwać tak długo, jak długo w użytkowaniu pozostaje dany obiekt. Równie dobrze sprawdzają się wewnątrz obiektów, np. jako obudowa kominka, choć nie tylko.

Betonowe płyty dekoracyjne są trudne do zarysowania. Nie podlegają pękaniu. Ni odbarwiają się nawet narażone na intensywną eksploatację. To zaś sprawia, że zwiększają się możliwości ich zastosowania.

Są ponadto trudnopalne i niepodatne na uszkodzenia mechaniczne. Mamy bowiem do czynienia z surowcem, który jest łatwy w formowaniu, zatem powstaje w różnych rozmiarach, za to nie brakuje mu odpowiedniego stopnia twardości. Te same płyty można wykorzystać jako dodatkowy izolator akustyczny bądź termiczny.

Walory dekoracyjne

Na topie są industrialne aranżacje i nowoczesne, surowe, bardzo minimalistyczne architektury obiektów zarówno użyteczności publicznej, jak i tych o przeznaczeniu mieszkalnym. Dekoracyjne płyty z betonu architektonicznego doskonale wpisują się pod względem estetyki w takie wykonania.

Nieco surowy charakter, chłodne odcienie szarości, powierzchnie o różnym stopniu porowatości dodają oryginalności i unikalnego wyglądu.

Tak specyficzna estetyka ma w sobie na tyle uniwersalności, że chętnie widziana jest także w innych aranżacjach. Betonowe płyty dekoracyjne sprawdzają się w mieszkaniach i domach. Mogą podkreślać charakter całej przestrzeni lub zastąpić tradycyjne wykończenie tylko jednej ściany, wybranego elementu wnętrza, np. kominka.

Beton dekoracyjny świetnie się komponuje z innymi materiałami, zarówno naturalnymi, jak i sztucznymi. Ciekawie wygląda zestawiony z drewnem czy kamieniem. Może uzupełniać zaplanowaną aranżację, tworzyć harmonijną całość bądź wysuwać się na prowadzenie pod względem estetyki, przykuwać uwagę domowników i gości. Finalny jego wygląd zależy zatem od oczekiwanych efektów.

Gdzie szukać jakościowych materiałów?

Aby płyty z betonu architektonicznego należycie spełniały swoje funkcje, były trwałe i estetyczne, nie mogą być podróbkami. Tych jednak, niestety, nie brakuje na rynku. Warto zatem szukać produktów w sprawdzonych źródłach, np. u producenta, którym jest Manufaktura SLABB.

Firma ta stawia na najlepszą jakość surowców, precyzyjne wykonania, indywidualne realizacje oraz współpracę specjalistów z wielu dziedzin. Do pracy nad płytami dekoracyjnymi zasiadają nawet artyści, dlatego finalne propozycje spełniają wszystkie wymagania, zarówno pod względem funkcjonalności, jak i estetyki.

Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany

5 1 głos
Oceń artykuł:

Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.

Read Previous

Gont bitumiczny – popularny produkt wykorzystywany jako pokrycie dachowe. Dobrej jakości materiał dostępny za niską cenę

Read Next

Aranżacje łazienek, które zapewniają większe odprężenie i zachwycają funkcjonalnością

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments