Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany
Obowiązek ewidencjonowania odpadów w ramach systemu BDO na stałe wpisał się do polskiej rzeczywistości prawnej. Posiadacze odpadów muszą zapewnić ilościową i jakościową weryfikację odpadów „wytwarzanych, przekazywanych, transportowanych, poddawanych odzyskowi lub unieszkodliwianych”. Co to wszystko oznacza w praktyce? Jak wdrożyć postanowienia unijne i krajowe, aby uniknąć nieprzyjemności w razie ewentualnej kontroli?
Wywóz śmieci a ewidencja odpadów – co należy wiedzieć?
Do ewidencji odpadów służy indywidualne konto w BDO, czyli bazie danych o produktach i opakowaniach oraz o gospodarce odpadami. Aby móc legalnie pozbyć się odpadów, należy w systemie BDO utworzyć kartę przekazania odpadów, która pełni funkcję ewidencyjną. Na karcie wpisujemy bowiem takie informacje jak masa wytworzonych śmieci, przypisany do nich kod (zgodny z oficjalną klasyfikacją), adres firmy przejmującej na siebie wywóz śmieci, numer rejestracyjny pojazdu wyznaczonego do transportu, oraz datę i godzinę realizacji usługi.
Karta przekazania odpadów powstaje w ramach ścisłej współpracy między zamawiającym usługę wywozu śmieci z podmiotem odbierającym odpady. Kolejnym krokiem w celu wypełnienia obowiązków ewidencyjnych dla osoby zlecającej wywóz śmieci pozostaje wygenerowanie w systemie potwierdzenia karty. Warto pamiętać jeszcze do równoległym sporządzaniu elektronicznej karty ewidencji odpadów. Ten drugi dokument służy do rejestracji śmieci wytworzonych i oddanych do zagospodarowania przez uprawnioną firmę.
Istnieje dość pokaźna lista opcjonalnych dokumentów, które należy dołączyć do ewidencji odpadów w zależności od charakteru prowadzonej działalności gospodarczej. Polskie prawo wymusza na posiadaczach odpadów konieczność archiwizacji wszelkich dokumentów przez okres 5 lat od daty ich sporządzenia. Ewidencja odpadów w Twojej firmie może wymagać sporządzenia m.in. karty przekazania odpadów (KPO), karty ewidencji komunalnych osadów ściekowych, karty ewidencji zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego, karty ewidencji pojazdów wycofanych z eksploatacji, a niekiedy również karty ewidencji odpadów niebezpiecznych.
Szczegółowe informacje o ewidencji odpadów widnieją w ustawie dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach. Zachęcamy także do lektury informacji udostępnionych na platformie rządowej do tworzenia wpisu do BDO i generowania kart odpadów: https://bdo.mos.gov.pl/instrukcje-krok-po-kroku-system-bdo/. Nowe firmy powinny mieć na uwadze, że złożenie wniosku o wpis do ewidencji odpadów należy przeprowadzić przed uruchomieniem działalności operacyjnej. Wszelkie uchybienia w procedurach prowadzenia rejestru odpadów skutkują dotkliwymi karami finansowymi.
Wywóz śmieci Błonie – przedsiębiorstwo „BYŚ” Wojciech Byśkiniewicz
Osoby prywatne i przedsiębiorcy poszukujący oferty na wywóz śmieci w Warszawie i okolicach powinny zainteresować się propozycją firmy BYŚ. Podwarszawskie miejscowości nader często są wykluczane z ofert firm funkcjonujących na terenie stolicy. Przedsiębiorstwo BYŚ zapełnia tę lukę, realizując w sposób kompleksowy wywóz śmieci Błonie, Nowe Babice, Czosnów – bez względu na miejsce Twojej działalności, możesz odwiedzić stronę https://www.bys.pl/wywoz-smieci-stare-nowe-babice-blonie-czosnow-izabelin i zamówić usługę wyczerpującą wszelkie znamiona legalności, dostosowaną do indywidualnych oczekiwań zleceniodawcy.
Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.