Na czym polega hartowanie stali?

Nadanie stali oczekiwanych parametrów odporności na ścieranie, wytrzymałości i sprężystości, wymaga poddania jej specjalistycznej obróbce cieplnej, określanej jako hartowanie. Przeprowadzenie skutecznego hartowania obliguje do precyzyjnego doboru czasu i temperatury, zgodnie z wypracowaną technologią. W dzisiejszym artykule opowiemy, czym jest obróbka cieplna stali metodą hartowania i jakie korzyści przynosi. Jak ją prawidłowo wykonać? Jakie metody hartowania okazują się najskuteczniejsze?

Hartowanie stali – czym jest proces hartowania i jakie zalety oferuje?

Stal zyskuje swoje najlepsze właściwości po umiejętnym hartowaniu, czyli obróbce termicznej obejmującej trzy etapy: nagrzanie, utrzymanie w zadanej temperaturze i schłodzenie. Hartowanie stali należy przeprowadzać na wyrobach gotowych, mających końcowe rozmiary i kształt. Obróbka cieplna metali jest wykonywana według jednej z trzech głównych metod. Zwykłe hartowanie metali polega na nagrzaniu produktu do temperatury hartowania, określonej w karcie technicznej danego stopu. Po uzyskaniu właściwej temperatury, stal poddaje się szybkiemu schłodzeniu w wodzie. „Szybkie” nie oznacza w tym przypadku „natychmiastowe”. Niewłaściwe tempo redukcji temperatury doprowadzi bowiem do przekroczenia granicy wytrzymałości metalu, czego efektem stają się odkształcenia hartownicze. Drugą metodą pozostaje stopniowe hartowanie metalu. Proces schłodzenia przebiega tutaj etapowo. W pierwszej kolejności hartowanie stopniowe polega na nagrzaniu i schłodzeniu przedmiotu w kąpieli z saletry do temperatury nieznacznie przekraczającej granicę przemiany fazowej pierwszego rodzaju (tzw. przemiany martenzytycznej). Następnie technicy rozpoczynają tradycyjne schładzanie w wodzie. Wszędzie tam, gdzie nie ma konieczności hartowania pełnego przekroju przedmiotu, możemy zastosować hartowanie stali powierzchniowe. W tym przypadku unikamy ogrzewania całej masy stalowej, lecz nagrzewamy wyłącznie określony fragment powierzchni przedmiotu. Powierzchniowe hartowanie metalu może przebiegać w technice płomieniowej, indukcyjnej, laserowej lub kąpielowej.

Hartowanie metali wpływa na ich mikrostrukturę. Obróbka cieplna generuje miejscowe skupienie naprężeń materiałowych, co przekłada się na całkowity wzrost parametrów wytrzymałościowych. Hartowanie wymaga uwzględnienia właściwości fizykochemicznych stopu i precyzyjne dostosowanie metody obróbki termicznej. Należy mieć na uwadze fakt, że ceną za poprawę twardości i wytrzymałości jest wzrost kruchości wyrobów stalowych i obniżenie ich plastyczności.

Zakład obróbki metali – profesjonalne hartowanie i obróbka cieplna stali

Aby wyeliminować ryzyko uszkodzenia materiału, proces hartowania powinien być przeprowadzany w specjalnie przygotowanej przestrzeni, wyposażonej w infrastrukturę maszynową i procedury bezpieczeństwa. Hartowanie metali warto powierzyć profesjonalistom z firmy Sacher. Zakład obróbki metali Sacher oferuje najwyższe standardy hartowania, wyżarzania i odpuszczania stali, świadcząc swoje usługi dla przedsiębiorstw z dowolnego sektora gospodarki. Więcej informacji zamieszczono na stronie www.sacher-cnc.pl.

Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany

0 0 głosów
Oceń artykuł:

Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.

Read Previous

Jaki materac wybierzesz, tak się wyśpisz

Read Next

Dlaczego domy na wąskiej działce są dobrym wyborem

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments